Artroskopia kolana Poznań – tylko tak strasznie brzmi!

Uraz kolana – słyszeliśmy bądź spotkaliśmy się z nim niejeden raz. Doskwiera on nie tylko sportowcom, ale również osobom , które są bierne fizycznie. Takie urazy zazwyczaj są nabyte i możliwe jest ich całkowite wyleczenie. Zabiegi, które wykonuje się podczas urazu kolana wykonuje ortopeda. Jest wiele metod leczenie urazów kolana. Jakie? Poznajmy je!

Zanim nastąpi leczenie – zrób badanie!

Artroskopia kolana – co to jest?

Artroskopia kolana Poznań to badanie, czyli wizerunkowanie stawu kolanowego, które pozwala dokładnie obejrzeć i ocenić stan kolana oraz zmiany, jakie nastąpiły. Artroskopia pozwala na zbadanie stawu kolanowego wraz z możliwością wykonania zabiegu operacyjnego, który złagodzi dokuczliwe objawy. Artroskopię można wykonać na każdym stawie człowieka, jednak najczęściej wykonuje się badanie kolana.

Zabieg ten jest mało inwazyjny. Zabieg wykonuje się podczas znieczulenia miejscowego lub całkowitego. W obrębie stawu wykonywane jest małe nacięcie, do którego wprowadza się artroskop. Następnie wpuszczany jest płyn, dzięki któremu obejrzenie stawu jest łatwiejsze. Dzięki temu zabiegowi pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy, a rana po zabiegu jest mała i szybko się goi.

rehabilitacja kolana

A po artroskopii…rehabilitacja

Rehabilitacja po artroskopii nie zawsze jest konieczna. Ważne jest, aby po zabiegu unikać obciążenia stawu. Dlatego po pierwszych dniach po zabiegu warto jest pozostać w pozycji leżącej lub ewentualnie poruszać się za pomocą kul. Jeśli będzie zalecenie, aby rehabilitację wykonywać należy rozpocząć ją już 12-24 godziny po zabiegu.

 

Inne metody leczenia urazów stawu kolanowego

Jest jeszcze wiele innych metod leczenia urazów stawu kolanowego. Bardzo popularne ostatnio stało się leczenie komórkami macierzystymi. Polega to na pobraniu od pacjenta – najczęściej z płynów owodniowych lub z tkanki tłuszczowej komórek, które wirowane są w odpowiedniej wirówce, a następnie przeszczepiane są na zmienione chorobowo miejsce pacjenta. Taki zabieg również jest mało inwazyjny, a jego skuteczność jest 100%. osoby uprawiające sport mogą powrócić do niego po około roku czasu.

noga pacjenta w szpitalu

Coraz nowsza technologia leczenia powoduje, że zabiegi są coraz mniej inwazyjne i coraz skuteczniejsze. Zabiegi wykonuje się szybko, dzięki czemu nie trzeba wykonywać długich i skomplikowanych operacji. Wszystko to dzięki nowoczesnemu sprzętowi, który z roku na rok się rozwija i znajduje swoje zastosowanie w szpitalach i klinikach.

Komentarze są wyłączone, lecz trackback i pingownie jest włączone.